Wycieczka do Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego

Dnia 30.05.2011r. odbyła się wycieczka do niedawno utworzonego na terenie naszego województwa Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego (2009r.) Park ma na celu ochronę miejsc lęgowych ptaków wodnych i błotnych oraz zachowanie naturalnie ukształtowanego krajobrazu polodowcowego. Był to już 10 park krajobrazowy, który zwiedzaliśmy w ramach cyklu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Wielkopolski”.

Pierwszym punktem naszej edukacji w terenie był rejs statkiem po jeziorze Gopło. Jezioro to jest pochodzenia polodowcowego o kształcie podłużnym i dlatego należy do typu jezior rynnowych. Przejażdżka brzegami jeziora umożliwiła nam także obserwacje ptactwa wodnego, a zwłaszcza lęgów gęsi gęgawy.

Następnie weszliśmy na Mysią Wieżę w Kruszwicy, skąd podziwialiśmy piękny krajobraz polodowcowy, a zwłaszcza obejrzeliśmy jeszcze raz Jezioro Gopło, ale tym razem z góry.

Następnie pojechaliśmy do Inowrocławia, gdzie zachwycaliśmy się ogromnymi tężniami solankowymi.  Należy wiedzieć, że mikroklimat tężni wpływa uzdrawiająco i kojąco na organizm człowieka.

L. Laszewicz