Festiwal Języka Angielskiego

 już po raz drugi w Kórniku!

 

Festiwal Języka Angielskiego powoli wpisuje się na stałe do kalendarza kulturalnych imprez organizowanych na terenie Kórnika i okolic. Głównym organizatorem festiwalu było Gimnazjum im. Władysława hr. Zamoyskiego w Kórniku, a w szczególności nauczycielki języka angielskiego. Dzięki tej inicjatywie młodzież z okolicznych gimnazjów spotkała się 19 maja 2011r. w KOK–u i brała udział w konkursach dotyczących języka angielskiego. Całe przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane dzięki grantowi Urzędu Miasta  Kórnik.

W tym roku w konkursach wzięli udział przedstawiciele 4 gimnazjów: Gimnazjum w Rogalinie z panią Katarzyną Kondzielą, Gimnazjum w Robakowie z panią Pauliną Kaźmierczak, Gimnazjum nr 1 z Mosiny z panią Kamilą Nawrot. Głównymi organizatorkami i opiekunkami młodzieży Kórnickiego Gimnazjum były panie: Marta Kwietniewska–Svarth oraz Anna Żurawska.

Przyjacielskie spotkanie zgromadziło ponad 50 osób i zostało uroczyście otwarte przez Dyrektor Gimnazjum w Kórniku Panią Marzenę Dominiak. Młodzi ludzie rywalizowali w 4 kategoriach: piosenka, wiersz, scenka rodzajowa i prezentacja multimedialna. Uczestnicy konkursów prezentowali się tylko w języku angielskim. W przerwach mogli posilić się ciastkami i napojami i porozmawiać w języku ojczystym.

W pierwszym konkursie swoim lirycznym występem zachwyciła Jury i publiczność Anna Małecka z Gimnazjum w Kórniku, która zdobyła pierwsze miejsce. Na drugim miejscu uplasowały się dwa zespoły: Oliwier Spławski i Bartłomiej Sobieralski z Robakowa, którzy wyróżnili się wspaniałą grą na gitarze oraz zespół z Mosiny – dwie ładnie śpiewające dziewczyny Magdalena Gondek i Emilia Kasprzyk z akompaniamentem gitary w wykonaniu Mateusza Kudły. Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Zięta z Kórnika, wykonując żywiołową piosenkę.

W kategorii wiersz wspaniały kontakt z publicznością nawiązał Stanisław Bartmiński – reprezentant Rogalina i on właśnie zajął 1. miejsce. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się przedstawicielki Gimnazjum z Robakowa: Maria Kendzia i Dagmara Piasna, które ładnie recytowały angielskie teksty piosenek. Konkurs ten był nowością na festiwalu, ale z pewnością warto go kontynuować, gdyż młodzi ludzie pokazali swą wrażliwość na poezję anglojęzyczną.

W trzeciej części zaprezentowane zostały scenki rodzajowe. Tu wyróżniła się scenka nawiązująca do postaci James Bond, bardzo dobrze przygotowana i bogata w rekwizyty. Wykonała ją grupa z Rogalina w składzie: Jagoda Szabelska, Joanna Sawicka, Malwina Wolska i Tomasz Siejek. Na drugim miejscu uplasowały się Justyna Barczak i Dominika Robak z Kórnika, które ciekawie odegrały wywiad ze znaną, ale niekoniecznie inteligentną piosenkarką.  Trzecie miejsce należało do 4–osobowej grupy z Kórnika: Wandy Woźniak, Marty Przybył, Doroty Szeffner i Agnieszki Ptak, które zaprezentowały scenkę w restauracji  z motylem w zupie.

Ostatnia konkurencja polegała na interesującym zaprezentowaniu tematu związanego z krajem anglojęzycznym w postaci multimedialnego pokazu. Najwięcej głosów Jury zdobyły Wiktoria Kijak i Anna Michałowska z Rogalina prezentacją o różnych dziwnych prawach obowiązujących na terenie krajów anglojęzycznych. Na drugim miejscu znalazła się Jagienka Żurawska ze szkoły w Robakowie, która ukazała uroki tętniącego życiem miasta – Londynu. Trzecie miejsce zajął Marcin Buszkiewicz z Gimnazjum w Kórniku prezentacja o najsłynniejszym mieście Stanów Zjednoczonych – Nowym Jorku.

Młodzi ludzie przeżywali swoje występy, ale też świetnie się bawili i nawiązywali nowe znajomości. Mogli tez pokazać swoje umiejętności językowe poza klasą, pochwalić się ładną wymową czy płynnością wypowiedzi.

Po ogłoszeniu wyników pani Anna Żurawska wręczyła nagrody, a następnie wszyscy uczestnicy wybrali się promenadą na spacer do Bnina na pizzę. W przyjacielskiej atmosferze, wśród gwaru młodzieży i miłych rozmów między nauczycielkami z pobliskich gimnazjów, zakończył się drugi Festiwal Języka Angielskiego.

Anna Żurawska