Uroczystość z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

11 listopada  obchodzimy Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę wolności po 123 latach niewoli. W tym dniu mają miejsce liczne działania o charakterze patriotycznym, np. uroczysta zmiana  warty, wojskowe defilady. Rozbrzmiewa „Mazurek Dąbrowskiego” i inne pieśni patriotyczne. Na domach i ulicach powiewają biało-czerwone flagi Tego dnia przygotowujemy akademie szkolne i wspominamy odważnych bohaterów, którym nasza Ojczyzna zawdzięcza niepodległość. 

Polacy  nigdy nie przestali wierzyć, że kiedyś staną się wolni. Ta nadzieja żyła w czasach prześladowań, przymusowych emigracji, wtedy gdy upadały powstania narodowe. Zrozumieli też, że są za słabi na walkę zbrojną i trzeba walczyć inaczej- poprzez pielęgnowanie  polskiej kultury i języka.

            10 listopada 2011 roku w naszym Gimnazjum również odbyła się uroczystość, która miała na celu przypomnieć najważniejsze daty, wydarzenia, postacie, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Obejrzeliśmy lekcję historii, którą poprzedziło rozdarcie flagi polskiej na trzy części symbolizujące dokonanie rozbiorów przez wrogie Polsce mocarstwa: Austrię, Rosję i Prusy. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego” z akompaniamentem Artura Stelmacha z klasy 3a.