Wyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej i Zakopanego

W związku z nawiązaniem współpracy pomiędzy gminami: Kórnik i Bukowina Tatrzańska uczniowie naszego Gimnazjum otrzymali zaproszenie od Powiatu Tatrzańskiego do udziału w konkursie wiedzy historycznej „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości”. Była to już V edycja. W tym roku przyłączyła się do zmagań konkursowych również nasza szkoła. Tematyką tegorocznej edycji była „Wojna obronna w 1939 roku – dowódcy i bitwy”. Najpierw odbyły się eliminacje gminne w szkołach. Finał – etap powiatowy, miał miejsce 9 listopada 2012 roku w siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem. Nasza drużyna w składzie: Mikołaj Przepióra, Łukasz Stanisławski i Dawid Szafraniak, przygotowująca się pod kierunkiem p. Magdaleny Wytrzyszczak, rywalizowała z zespołami z Białego Dunajca, Poronina, Zakopanego, Kościeliska i Bukowiny Tatrzańskiej. Chłopcy zajęli 5 miejsce. Nasz zespół wykazał się dużą wiedzą i dobrym przygotowaniem, tym bardziej że część pytań dotyczyła wydarzeń i postaci pochodzących z terenów Spisza i Podhala oraz tamtejszych miejsc pamięci narodowej.

Przez cały czas trwania konkursu za naszych chłopaków, oprócz opiekunki p. M. Wytrzyszczak, kciuki trzymała również towarzysząca nam p. dyrektor Marzena Dominiak i przedstawiciele naszej gminy – pracownicy Wydziału Promocji: p. Magdalena Matelska-Bogajczyk i p. Robert Jankowski. Nasz zespół wspierał także przesympatyczny pan kierowca.

W czasie tego wyjazdu mieliśmy też okazję trochę pozwiedzać Zakopane z Krupówkami. Tam „odwiedziliśmy” naszego Władysia. Wybraliśmy się także na zakopiański cmentarz Pęksowe Brzyzko, gdzie znajdują się groby m.in. Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Stanisława Witkiewicza. Zobaczyliśmy także Wielką Krokiew – skocznię narciarską w Zakopanem. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wieczorze literacko-artystycznym w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. Byliśmy też nad Morskim Okiem oraz wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę. Z takim bagażem wrażeń wróciliśmy do Kórnika.

M.W.

Nasza ekipa

Wizyta na Gubałówce

Zmagania konkursowe

Oczekiwanie na wyniki

Wręczenie nagród

Droga do Morskiego Oka

Droga do Morskiego Oka

Nad Morskim Okiem

U Władysia

Nad Morskim Okiem