Wycieczka do Biskupina

Biskupin – nazwa znana każdemu Polakowi, lecz także poza jej granicami kojarzona z Polską i jej archeologią. Biskupin dzisiaj to nowoczesne muzeum i rezerwat archeologiczny, gdzie obok chronionych drewnianych reliktów starożytnego grodu znajduje się kompleks rekonstrukcji.

Każdego roku we wrześniu przez dziewięć dni odbywa się tu festyn archeologiczny.Tematem tegorocznego, XVIII już zjazdu, była „Polska Piastów”. Uczniowie naszego gimnazjum mimo niesprzyjającej deszczowej pogody udali się do Biskupina.

 Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie zrekonstruowanych chat i wału obronnego osady biskupińskiej. Mogliśmy również zobaczyć jak średniowieczni rzemieślnicy wykonywali różne prace: budowa domów, wytwarzanie narzędzi, naczyń glinianych, tkanin, ozdób.  Zobaczyliśmy też odkryte w 1933 roku przez Walentego Szwajcera pozostałości po dawnej osadzie biskupińskiej powstałej w VIII w p.n.e. Byliśmy też w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. W trakcie pobytu w osadzie odbywały się inscenizacje słowno-muzyczne dotyczące dynastii piastowskiej połączone z walkami wojów. My zobaczyliśmy tę, która dotyczyła historii pierwszego króla Bolesława Chrobrego i jego koronacji.   Wycieczka była bardzo udana i pouczająca.

M.W.