Komu uszło płazem,

a kto musiał zjeść tę żabę...

 

Młodzi lubią myśleć -  wystarczy  tylko postawić przed nimi niekonwencjonalne zadania. Kolejny raz mieli okazję  przekonać się o tym organizatorzy  znanych i cenionych  konkursów  dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych  "Złota Żaba" i  "Złota Żabka".  12 kwietnia   w budynku I Liceum w Swarzędzu  80 uczniów  - najlepszych  spośród      12 587  uczestników konkursowych zmagań   z  wielkopolskich i lubuskich  szkół  -  odebrało nagrody i wyróżnienia w konkursach w  dwóch dziedzinach: matematyki oraz literatury i języka polskiego.

 

A było się nad czym głowić!  Zaproszeni na uroczystość przedstawiciele władz samorządowych, poproszeni przez prowadzących o rozwiązanie konkursowych zadań, miny mieli nietęgie. Jak zjeść tę żabę?!   Odczytanie zaszyfrowanej wiadomości, ułożenie tautogramu (zdania składającego się z wyrazów rozpoczynających się na tę samą literę), rozdzielenie pomieszanych fragmentów “Pana Tadeusza” - to niektóre z wyzwań, które postawiła “Złota Żaba”  przed uczestnikami konkursu z literatury i języka polskiego.  Jej młodsza siostra - “Złota Żabka” -  pytała uczniów szkół podstawowych o  więzy pokrewieństwa występujące w pewnej rodzinie, o to, jak zapisać nazwę  znanego włoskiego miasta za pomocą kombinacji  liter i cyfr i o to, “do jakiego zawiesistego płynu  dodać literę “T”, by otrzymać stertę”. Nie łatwiej mieli uczestnicy konkursu w dziedzinie matematyki. Ci starsi, korzystając z podanych danych, głowili się  na przykład nad tym, ile centymetrów wynosiłaby wieża Eiffla - gdyby ją stopić i wlać metal do basenu o powierzchni jej podstawy, a potem zmierzyć wysokość ostygłej bryły. Młodsi ustalali, jaka powinna być długość huśtawki, na której mogliby huśtać się  słoń  i człowiek, rozwiązywali sudoku i zajmowali się origami.  Laureaci dali radę, dorośli - różnie, ale uszło im to płazem. Wszystkie zadania konkursowe dostępne są na stronie www.ekos.edu.pl/konkurs.

 

Ula Michalak i Danusia Sibilska przed zmaganiami konkursowymi w dniu 22.03.2014 r. również w Swarzędzu

 

Fundacja Edukacji Społecznej "EKOS"  - organizator i pomysłodawca przedsięwzięcia - od 21 lat inspiruje uczniów i nauczycieli  zadaniami wymagającymi wyobraźni,  kreatywności  i umiejętności myślenia. Udział w konkursach nie jest  kolejną formą przygotowań do zewnętrznego sprawdzianu czy egzaminu, ale wyśmienitą  zabawą połączoną z intelektualnym wyzwaniem.  Autorami zadań są doświadczeni nauczyciele ze szkół prowadzonych przez Fundację,  mecenat nad konkursem w dziedzinie języka polskiego i literatury sprawuje Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w  Poznaniu oraz czasopismo dla nauczycieli „Polonistyka”, w dziedzinie matematyki – miesięcznik „Matematyka”. Dodajmy, że konkurs jest bezpłatny i udział w nim może wziąć każdy uczeń zgłoszony przez szkołę.  Patronat honorowy nad konkursami objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego  -  Marek Woźniak.

            W sobotniej gali wzięli udział laureaci, ich rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz samorządowych i sponsorów, radia i telewizji. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Instrumentów Dętych Blaszanych Zamku Kórnickiego Castle Brass. Na zwycięzców czekały cenne nagrody rzeczowe: tablety, książki, gry edukacyjne i logiczne - dla najlepszych statuetki myślącej i uśmiechniętej  "Złotej Żaby" -   wręczane przez Prezesa Fundacji Witolda Gromadzkiego i przedstawicieli sponsorów, którzy obowiązkowo   musieli   również rozwiązać  wybrane dwa z konkursowych zadań. Nagrodzeni zostali też nauczyciele najlepszych uczniów.

W   konkursie  "Złota   Żaba" 2013/2014  najwyższe miejsca zajęli   -  w dziedzinie matematyki: Paweł Nadolny z Gimnazjum nr 1 w Lesznie, Wiktor Hoffmann z Gimnazjum Dwujęzycznego z Poznania oraz Oskar Los z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią; w dziedzinie literatury i języka polskiego: Zuzanna Chudek z Gimnazjum nr 2 im. Karola Wojtyły w Ostrzeszowie, Anna Miedzińska z Gimnazjum nr 26 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Poznaniu i Wojciech Zięba ze Społecznego  Gimnazjum nr 2 w Poznaniu.

 

 

W  "Złotej Żabce"  w dziedzinie matematyki najlepszymi okazali się: Tomasz Tuchołka z Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów z Poznania, Adam Dachtera ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu i Kosma Kasprzak ze Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina  w Skórzewie; z języka polskiego i literatury:  Julia Lasecka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Luboniu, Marta Przepióra ze Szkoły Podstawowej w Kicinie i Joanna Weronika Hermann ze Społecznej  Szkoły  Podstawowej nr 3 "Dębinka" w Poznaniu, która została laureatką konkursu  już drugi raz.

 

 

Wszyscy nagrodzeni otrzymali prawo ubiegania się o stypendia umożliwiające naukę w Gimnazjum i Liceum prowadzonych w Swarzędzu przez Fundację. Obie   szkoły cieszą się wysoką renomą -  I Liceum Ogólnokształcące w Swarzędzu w tegorocznym rankingu "Perspektyw" uzyskało  tytuł najlepszego liceum w Wielkopolsce.

Wśród nagrodzonych osób znalazła się również  uczennica Danuta Sibilska z Gimnazjum im. Władysława hr. Zamoyskiego w Kórniku (Złota Żaba –matematyka, 5. miejsce).

Tegoroczna edycja konkursów  jest  współfinansowana ze środków miasta Poznania, powiatów: poznańskiego, wolsztyńskiego, kościańskiego, miast i gmin: Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Swarzędz, Szamotuły, Września. Do fundatorów nagród należą ponadto prywatni sponsorzy: Żabka Polska sp. z o. o., Terravita sp. z o. o., Drukarnia Swarzędzka panów  Marcina  i Stanisława Witeckich, EVER Systemy Zasilania sp. z o. o., Bridgestone Poznań sp. z o. o., INC S.A., Pro Femina -  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Specjalistyczne Centrum Medyczne, Fabryka Zespołów - muzyczna platforma internetowa, EVER Sp. z o. o. , Biofarm Sp. z o. o., Apart sp. z o. o. 

 

Fot. J.Sibilski