Drużyna z naszego Gimnazjum brała udział w finale konkursu „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości, 160 rocznica urodzin hrabiego Władysława Zamoyskiego – Zamoyscy ród patriotów i społeczników”,

 

Konkursowe wspomnienia Magdy

Naszej drużynie w składzie: Danuta Sibilska, Agnieszka Wlazły, Magdalena Zimniak udało się  przejść przez pierwszy etap konkursu poświęconego Władysławowi hr. Zamoyskiemu. Byłyśmy naprawdę zaskoczone ale szczęśliwe. Nagrodą był wyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej i Zakopanego na  drugi etap konkursu.

9 listopada 2013 r. jesteśmy w Bukowinie Tatrzańskiej, w pięknej willi, w której nocujemy. Wieczorem odbyła się kolacja dla wszystkich członków konkursu, którą umilała nam kapela góralska.  Piękne słowa, melodie i tańce rozbrzmiewały po całym hotelu, by choć na chwilę wszyscy zapomnieli o swoich codziennych zmartwieniach  i poczuli wspaniałą  magię Podhala. Każdego z nas porwał ten magiczny, kolorowy świat. Jednak gdy muzyka ucichła, zdałyśmy sobie sprawę, że konkurs jest już jutro. Udałyśmy się więc jak najszybciej do pokoi, by poświęcić kilka godzin nauce.

 W niedzielę rano 10 listopada 2013 r. czekały już na nas uśmiechnięte panie. Po śniadaniu udałyśmy się do kościoła a potem do Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej. Tam odbył się się finał konkursu „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości, 160 rocznica urodzin hrabiego Władysława Zamoyskiego – Zamoyscy ród patriotów i społeczników”, w którym brali udział przedstawiciele gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Kórnik, Poronin, Zakopane oraz powiatów: tatrzańskiego, poznańskiego, łowickiego, kartuskiego i świdnickiego.

Laureatami konkursu zostali:

  • I – miejsce - Zespół Szkół w Białce Tatrzańskiej, Gmina Bukowina Tatrzańska

  • II miejsce - I Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balcera w Zakopanem,  Powiat Tatrzański

  • III miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach,  Powiat Kartuski.

Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego Zespołu Szkół w Bukowinie Tatrzańskiej, który zachęcił wszystkich obecnych do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.

Obiad również zjadłyśmy w Domu Ludowym, a po zakończeniu konkursu wróciłyśmy do hotelu, w którym po przeżytych na konkursie emocjach musiałyśmy się uspokoić i odprężyć. Wieczorem pojechaliśmy na termy i to była wspaniała nagroda za nasze trudy.

Następnego dnia 11 listopada odbyły się uroczyste obchody święta Niepodległości. Rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Wciągnięto flagę na maszt oraz odegrano Hymn Narodowy. Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk oraz Starosta Tatrzański Andrzej Skupień powitali zebranych oraz zaprosili wszystkich na bukowiańskie rondo, gdzie uroczyście odsłonięto tablicę z jego nazwą – Rondo im. hr. Władysława Zamoyskiego. Kolejno bukowiańscy muzykanci, orkiestra dęta z Jurgowa, poczty sztandarowe i uczestnicy powiatowych Obchodów 95. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przemaszerowali przez Bukowinę, udając się na miejscowy cmentarz, by oddać hołd oficerom Wojska Polskiego zastrzelonym przez Niemców 15.01.1940 r. oraz złożyć kwiaty przy symbolicznej mogile bukowian poległych w czasie I i II Wojny Światowej. Następnie wszyscy uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej ofiarowanej za Ojczyznę oraz w akademii przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół w Bukowinie Tatrzańskiej.

Pod koniec występu podhalańskiej młodzieży, zostałyśmy zaproszone do góralskiego tańca. Nie sądziłam, że nauka ludowego tańca będzie tak trudna. Po każdym obrocie bezwładnie leciałam na prawo i lewo lub wpadałam na Dankę. Współczułam temu biednemu, ślicznie uczesanemu chłopczykowi, który poprosił mnie i Agnieszkę do tańca, bo gorszej partnerki niż ja to znaleźć nie mógł. Te taneczne zmagania pozostaną na zawsze w mej pamięci. By zregenerować siły, udałyśmy  się na ugotowaną przez OSP grochówkę.

Wieczorem nasza drużyna z panią Dyrektor mile spędziła czas w regionalnej restauracji, jedząc lody z ciepłymi malinami. Tym słodkim akcentem zakończyłyśmy nasz ostatni dzień w Bukowinie Tatrzańskiej. Nazajutrz pojechałyśmy jeszcze do Zakopanego na Krupówki odwiedzić pomnik Władysława hr. Zamoyskiego.

 Ten wspaniały wyjazd pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Będziemy wciąż wracały do tych wspaniałych miejsc i ludzi, bo pięknych chwil w życiu jest niewiele i trzeba się nimi cieszyć.

M.Z.