Władysie w Teatrze Nowym w Poznaniu

 

Dwa grudniowe wieczory były świętem dla grupy teatralnej „Władysie” z Gimnazjum Władysława hr. Zamoyskiego w Kórniku. Udało nam się obejrzeć dwa wyjątkowe przedstawienia.  Pierwsze to „ Sen nocy letniej”   -  historia magiczna, baśniowa, a co za tym idzie – szalenie popularna zarówno wśród widzów, jak i reżyserów.  To trans-operowe przedstawienie, które trwało ponad dwie godziny bez przerwy, obejrzeliśmy z zapartym tchem. Chłonęliśmy wyjątkowy klimat stworzony przez ekspresywną muzykę Leszka Możdżera; syntezę jazzu, rocka, ostrzejszych gitar, ale też akcentów ludowych i elektronicznych. Twórcy skoncentrowali się na tańcu, świetle i muzyce, próbując przeistoczyć dramat Szekspira w widowisko multimedialne i syntezę sztuk wszelakich. Bardzo nam się podobało to przedstawienie. Mieliśmy wrażenie, że uczestniczymy w czymś wyjątkowym. A wieczór był wyjątkowy, ponieważ 1 grudnia 2013 r. miała miejsce ostatnia prezentacja sztuki, która pięć lat królowała na deskach Teatru Nowego w Poznaniu.

 

 

Fot: http://www.poznan.pl

Fot: http://teatrdlawas.pl

Drugi spektakl, który obejrzeliśmy 19 grudnia 2013 r.,  to ostatnia tegoroczna nowość w Teatrze Nowym.  Premiera odbyła się 10.12.2013 r. w atmosferze wielkiego święta - oto na scenę, z wyjątkową inscenizacją, wróciła wieloletni dyrektor teatru przy Dąbrowskiego - Izabella Cywińska. Jak sama reżyser powiedziała: „Wiśniowy sad” jest rzeczą o odejściu, pożegnaniu i przywitaniu przeszłości. Był to trochę trudny dla nas w zrozumieniu przesłania spektakl, ale i tak nam się podobał. Na szczególną uwagę na pewno zasługiwała scenografia i oczywiście kreacja Michała Grudzińskiego, którego znamy jako dziadka z serialu ”Rodzinka.pl”. Mieliśmy też okazję zetknąć się z licznie przybyłą publicznością.

 

 

Fot: http://www.kultura.poznan.pl

 

Wizyty w teatrze przybliżyły nam sztukę teatralną i nią oczarowały. W roku 2014 zamierzamy częściej odwiedzać teatry w Poznaniu.

 

Więcej na stronie internetowej z repertuarem Teatru Nowego w Poznaniu http://www.teatrnowy.pl/

 

Władysie