APEL Z OKAZJI 224 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

Dziś na początku kolejnego tysiąclecia, żyjąc w zwariowanym tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości. Buntujemy się przeciwko pompatycznym i górnolotnym słowom. Nudzą nas wiece, uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi i powinno być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

Sejm Czteroletni po wielu trudach uchwalił Konstytucję - dokument, który dawał Polsce szansę - był to dzień 3 Maja 1791r. W atmosferze ogromnego uniesienia patriotycznego król Polski złożył przysięgę na Konstytucję. Była to druga Konstytucja na świecie. Akt ten wprowadzał  prawdziwą wolność, jednocześnie likwidując, to, co niszczyło Polskę i ciągnęło ją na dno Europy!

Okres wolności i nadziei trwał krótko, Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata, ale dzieło Sejmu Wielkiego pozostało na zawsze symbolem odrodzenia, ostatniej próby, mądrości Polaków.

Symbol ten zawsze będzie utożsamiany z Polską i Polakami.

            30 kwietnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły uczcili kolejną 224-tą rocznicę uchwalenia tej Ustawy Rządowej i pod opieką pani M.Wytrzyszczak przygotowali krótkie przedstawienie.

M.W.