96 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w naszej szkole

 

Z okazji 96 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego zrywu patriotycznego w historii Polski zakończonego zwycięstwem naszego narodu postanowiliśmy zorganizować projekt edukacyjny. Tematyka powstania wielkopolskiego niestety nie jest zbyt znana. Chcemy zatem między innymi poprzez konkursy, apele przybliżyć wiedze na ten temat, pogłębić tożsamość narodową, poczucie wspólnoty narodowej, a przede wszystkim upowszechnić tematykę niepodległościowych tradycji Wielkopolski.

8 grudnia 2014 roku rozpoczęły się konkursy na temat powstania. Konkurs podzielony był na 3 części.

W pierwszej uczestniczyć miały wszystkie klasy – niestety tylko kilka podjęło to wyzwanie – za co bardzo im dziękujemy! A zadanie polegało na przygotowaniu gazetki w salach na temat Powstania wielkopolskiego i udziału w nim Kórniczan. I tak:

1 miejsce – klasa 2c

2 miejsce – klasa 1b

3 miejsce – klasa 1c/2b

Druga część składała się z czterech zadań, które wykonywały 3-4 osobowe drużyny z poszczególnych klas. Zespoły miały przygotować najciekawsze logo Powstania, wiersz o Powstaniu, prezentację multimedialną dotycząca miejsc upamiętniających Powstanie Wielkopolskie w Kórniku, Bninie i Poznaniu. Miały też przygotować i przeprowadzić wśród mieszkańców gminy Kórnik ankiety i opracować jej wyniku w arkuszu Excel, szczegółowe wyniki znajdą się na stronie internetowej naszej szkoły.

Ostatni etap to turniej wiedzy o Powstaniu wielkopolskim – składał się z pytań otwartych i zamkniętych.

Po zliczeniu wszystkich punktów z poszczególnych zadań:

1 miejsce 3d Woźniak Weronika, Sierpowska Monika, Zielska Wiktoria, Szaj Szymon

2 miejsce 3e Sibilska Danusia, Wlazły Agnieszka, Zimniak Magdalena, Duszczak Marysia

3 miejsce 2b/2d Toboła Ewelina, Jędrzejczak Kinga, Michałowska Kinga, Sobiak Leonard

Równocześnie odbywał się konkurs recytatorski, którego wyniki przedstawiają się następująco:

1 miejsce Krystian Galiński i Patrycja Pudysiak

2 miejsce Marta Kaźmierczak

Gratulujemy zwycięzcom!

Uczniowie biorący udział w projekcie mieli też możliwość udać się 6 lutego 2015 roku do Muzeum Powstania Wielkopolskiego, gdzie z pewnością wzbogacili swoją wiedzę.

Ostatnim elementem projektu był zorganizowany, 13 lutego 2015 roku, przez panie M.Wytrzyszczak, K.Fludrę i K.Sibilską apel. Powstanie Wielkopolskie było ważnym punktem na drodze rodzącej się II Rzeczpospolitej. Przyczyniło się w znacznej mierze do upowszechnienia w Europie poglądu o polskości Wielkopolski. Nasz apel był jakby przekrojem przez historię Wielkopolski w XIX wieku i próbą wskazania na siłę tożsamości narodowej Wielkopolan.

M.W.

 

Tu można poznać szczegółowe wyniki konkursów związanych z tematyką Powstania=>

Poniżej zdjęcia z turnieju i z odbioru nagród

WYJAZD DO MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

ZDJĘCIA Z PRÓB DO APELU

ZDJĘCIA Z APELU