70 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau

Auschwitz Birkenau. Tę nazwę z pewnością każdy słyszał przynajmniej raz. Niestety, wielu z nas nie wie, co ona oznacza. Oświęcim Brzezinka czyli właśnie Auschwitz Birkenau był nazistowskim obozem zagłady. W ciągu 5 lat naziści wymordowali tam ok. 1,5 mln mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów. Jest jedynym obozem koncentracyjnym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Auschwitz Birkenau dla wielu jest symbolem Holokaustu. Trudno się dziwić. Wspomnienia byłych więźniów należą do tych, przez które nie mogę spać po nocach. Myślę, że w tym przypadku określenie „potworne” nie oddaje w całości charakteru tej zbrodni.

Kiedy myślimy o obozie w Oświęcimiu staje nam przed oczami brama obozowa ze słynnym napisem „Arbeit macht frei” (który montowany był w większości nazistowskich obozów koncentracyjnych) czyli praca czyni wolnym. Litery do napisu wycinał więzień Jan Liwacz (numer obozowy 1010).Więźniowie najprawdopodobniej specjalnie zamontowali go źle obracając literkę „B” do góry nogami. Miało to stanowić opór względem tegoż napisu. Jednak w niektórych opowieściach byłych więźniów można przeczytać, że był to po prostu przypadek. Na (delikatnie mówiąc) kpiącą ironię tego hasła sugerującą, że dzięki pracy można wydostać się z obozu, więźniowie Auschwitz po cichu odpowiadali: „Arbeit macht frei durch Krematorium Nummer drei”, czyli „Praca czyni wolnym przez krematorium numer trzy”.

Mimo prowadzonego procesu norymberskiego w latach 1945-1949 większość oprawców nie została doprowadzona przed trybunały. Z załogi obozu w Oświęcimiu liczącej od 6,5 tys. do 8 tys. jakąkolwiek odpowiedzialność poniosło ok.750 osób. 673 było sądzonych w Polsce.

Dziś kiedy obchodzimy 70 rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau (27 stycznia 1945 roku), żyje jeszcze kilka tysięcy byłych więźniów obozu. Za parę lat ich już nie  będzie. To do nas należy decyzja czy będziemy pamiętać o ofiarach Auschwitz. Ja będę, a Ty?

Marta Kaźmierczak IIc

 

Od 27 stycznia 2015 roku na pierwszym piętrze w Gimnazjum w Kórniku wisi gazetka, dotycząca 70 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau.
 

Szata graficzna gazetki współgra z treścią i przykuwa uwagę oraz zachęca do obejrzenia i przeczytania zawartych w niej tekstów.  Szczególną uwagę zwraca brama obozu z napisem "Arbeit macht frei" oraz zastosowanie przez autorów gazetki (Kuba Kaźmierczak,  Kuba Zimpel, Maurycy Stępa, Rafał Majchrzak) imitacji drutu kolczastego. Całość zwieńczona jest nazwą obozu wykonaną w gotyku.

Gazetka ta należy do jednych z najlepszych i najciekawszych gazetek w historii naszego gimnazjum. Łatwo można się domyślić,  że projekt i wykonanie gazetki kosztowało chłopaków z 1C dużo zaangażowania i poświęconego czasu. Dziękujemy Pani Hannie Borsut za ciekawy pomysł i inspirację dla młodych patriotów.

Bogusia Sibilska IIc