WYCIECZKA DO BISKUPINA

 

Po raz kolejny uczniowie naszego Gimnazjum wraz z opiekunami: p. Katarzyną Abramczyk –Świerczyńską, Katarzyną Fludrą, Magdaleną Wytrzyszczak i p. Szymonem Ślęzakiem wybrali się na Festyn Archeologiczny do Biskupina. Tematem tegorocznej, XX. już edycji,  był „Kamień, brąz, żelazo”. Zgodnie z obietnicą organizatorów mogliśmy „odbyć podróż przez wszystkie trzy epoki: kamienia, brązu i żelaza” (www.biskupin.pl), która była szansą spotkania z mezolitycznym łowcą, posługującym się narzędziami wykonanymi z krzemienia, z brązownikiem, który wykonywał przedmioty właśnie z brązu oraz z kowalem, który nauczył się opanowywać kucie żelaza.

Na początek zwiedziliśmy zrekonstruowane chaty i wał obronny osady biskupińskiej, do której weszliśmy przez charakterystyczna bramę. Następnie obejrzeliśmy prezentację walk przy użyciu broni wczesnośredniowiecznej. Zobaczyliśmy także jak wygląda ekwipunek płetwonurka-archeologa i jak przygotowuje się do poszukiwań pod wodą. Obejrzeliśmy także pokaz łucznictwa węgierskiego, a niektórzy z nas sami próbowali własnych sił w strzelaniu z łuku.

Odwiedziliśmy również rekonstrukcję wczesnośredniowiecznej wioski, która zamieszkiwana była przez ludność rzemieślniczą. Jej mieszkańcy zajmowali się m.in. garncarstwem, kowalstwem, garbarstwem, tkactwem czy powroźnictwem.

Na koniec udaliśmy się do nowopowstałej zrekonstruowanej osady neolitycznej z epoki kamienia, która jest przykładem budownictwa pierwszych rolników zamieszkujących okolice Biskupina około 6 tysięcy lat temu.

Nie tylko wzbogaciliśmy się o nowe doświadczenia i wiedzę, ale bardzo przyjemnie spędziliśmy czas – pogoda i humory dopisały. Wycieczkę uważamy za udaną!

M.W.