RAZEM
DLA KAMILA

"Razem dla Kamila", czyli Piknik Charytatywny, który odbył się 13.09.2014 na Podzamczu to już zamierzchła przeszłość. Dla nas, społeczności gimnazjum, to jednak rzeczywistość, z którą spotykamy się codziennie na szkolnych korytarzach, to kontakt z Kamilem, który 1 września 2014 roku stał się uczniem naszej szkoły. W trakcie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego pani dyrektor Marzena Dominiak przedstawiła Kamila uczniom i nauczycielom i właśnie w ten sposób rozpoczęła się dla nas wszystkich wspaniała przygoda, przygoda serc, ludzkiej solidarności, zaangażowania wielu w dobrą inicjatywę.

O planowanym udziale uczniów naszego gimnazjum w Pikniku dowiedzieliśmy się w pierwszych dniach września. Przerażenie tak krótkim terminem było ogromne, ale pewnie też wyzwoliło niespożyte siły w tych, którzy podjęli wyzwanie. Program artystyczny zmontowaliśmy z tego, co w ubiegłym roku przygotowali nauczyciele z uczniami klas II i III, a nawet z uczniami podstawówki. Okazało się, że wystarczy jedna próba poszczególnych występów i już można ustalać kolejność na scenę. Należy mieć świadomość tego, z jakim entuzjazmem młodzież podeszła do udziału w Pikniku. Nikomu nie było zbyt ciężko ofiarować swój sobotni czas, czas wypoczynku i letniej ciągle pogody na sprawę ważną, taką jaką jest pomoc drugiemu człowiekowi. Prawdziwą lawinę kreatywności uruchomił pomysł Cegiełek dla Kamila. Naprawdę w gromadzenie fantów zaangażowali się wszyscy: uczniowie, nauczyciele, dyrekcja szkoły. Fascynujące było to, że bez problemu zgromadziliśmy około 150 fantów oraz 100 lizaków jako nagrody pocieszenia. Jeszcze w trakcie imprezy były donoszone fanty. Przyjemnie było potrzeć na radość osób nabywających cegiełki! Dzieciaki przybiegały i pokazywały podarunki - niespodzianki, które sami mogli sobie losować. Ale nim do tego doszło, cała ekipa ludzi pakowała fanty w szary papier, by uzyskać efekt niespodzianki. Ogromne zasługi miał tu Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem - panią Izą Malicką. I znowu wszystko zagrało jak należy: w jednej sali odbywały się próby, w innej uzdolnieni plastycznie uczniowie: Agnieszka Wlazły i Bogusia Sibilska przygotowywały rekwizyty oraz scenografię, w jeszcze innej panie Iza Malicka, Kasia Świerczyńska i Ania Paprocka zajmowały się pakowaniem fantów. Zadziwiające było to, że tutaj nikt nikomu niczego nie nakazywał, nie wymuszał, to się po prostu działo i to działo się we wspaniałej atmosferze. Serce rosło, że tyle w nas dobra, chęci pomocy i empatii.

W sobotę, mimo nerwów, czy punkty planu uda się zrealizować, stawiliśmy się przed 13, by zorganizować swoje stoisko z cegiełkami. Do wieczora pomagały nam uczennice z klasy I C: Martyna Koterba, Martyna Piasecka i Klara Flens. Z nauczycieli obsługą stoiska zajęły się (z własnej inicjatywy) pani Basia Śmiechowska i pani Kasia Świerczyńska - wychowawczyni Kamila. Późnym popołudniem, około godziny 17 rozpoczął się występ artystyczny. Na początku wystąpił zespół teatralny z III E z "Teatrzykiem Zielona Gęś" w składzie: Zuzia Schlecht, Magda Zimniak, Marysia Duszczak, Małgosia Tomczak, Klara Grząślewicz, Agnieszka Korpeta, Julka Piotrzkowska, Danka Sibilska, Melania Król, Kajetan Tomczak gościnnie wystąpił Krystian Galiński, natomiast obsługą techniczną profesjonalnie zajął się Miłosz Ratajczak. Potem były występy muzyczne solistów: Patrycji Pudysiak, Marysi Duszczak i Kajetana Tomczaka oraz duet Marysi i Patrycji. Nie zabrakło również poezji pięknie ilustrowanej pantomimami, którą recytowali  Jaś Suszczyński, Marta Kaźmierczak, Krystian Galiński, Danka Sibilska. Myślę, że nasz ponad godzinny występ podobał się publiczności, bo zebraliśmy gromkie oklaski, zaś na twarzach obu naszych pań dyrektor: pani Marzeny Dominiak i pani Ireny Zając błąkał się półuśmiech zadowolenia i dumy z wychowanków. Bezcenne! Dla wszystkich występujących był to ważny moment, a i radość ogromna. Dobrze nam się pracowało, efekty były zadowalające, a dodatkowym plusem była integracja naszych artystów.

Myślę, że nasz patron Władysław hrabia Zamoyski byłby z nas dumny!
 

Katarzyna Sibilska