OWSTAŃCZA JESIEŃ W KÓRNICKIM GIMNAZJUM

 

 

 

 

Od września 2014 roku rozpoczęła się dla naszych gimnazjalistów przygoda z narodowymi powstaniami. Zaktywizowała nas do działań popularyzatorskich okrągła 70 rocznica wybuchu i zakończenia Powstania Warszawskiego. Wiedząc, że w tym roku konkurs organizowany przez partnerską gminę - Bukowinę Tatrzańską, zatytułowany "Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości" jest poświęcony tematyce Powstania Warszawskiego, zabraliśmy się wszyscy ochoczo do pracy. Najpierw był spektakl powstańczy - 2.10. wraz z sesją popularno-naukową,  później cały cykl przygotowań ściśle wiedzowych, prowadzonych przez panią Magdalenę Wytrzyszczak. 10.10. siedem drużyn stanęło w szranki, by wyłonić naszą reprezentację na konkurs w Poroninie. Co ciekawe uczniowie, niezależnie w zasadzie od wyniku, pokochali to ważne dla naszej historii wydarzenie. O sukcesie drużyny w składzie: Agnieszka Wlazły, Magdalena Zimniak i Danuta Sibilska u podnóża polskich Tatr mieliśmy już okazję czytać i serdecznie gratulować zwycięzcom. Wszystkich nas rozpiera duma z ich osiągnięcia. Klasy trzecie z kolei miały okazję przeżyć wstrząsający, ale i ciekawy film zatytułowany "Miasto 44", który to film w nowoczesny sposób pokazał Powstanie w Warszawie. Dodam tylko, że miłość do tematyki powstańczej została w uczniowskich sercach. Bardzo polecam zainteresowanym książkę zatytułowaną "Galop 44" autorstwa Moniki Kowaleczko-Szumowskiej, wydanej w 2014 roku, która to książka została objęta honorowym patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego. Myślę, że historia dwóch braci, którzy w tajemniczy sposób dostają się w sam wir powstańczych wydarzeń zaintryguje wielu z nas. Warto podkreślić, że opisane w książce wydarzenia to fakty historyczne, a nie fikcja literacka.

Zaraz po zakończeniu działań wokół Powstania Warszawskiego, rozpoczęliśmy kolejny etap, a mianowicie obchody 96 rocznicy wybuchu jedynego zwycięskiego w polskiej historii - Powstania Wielkopolskiego. 10 grudnia 2014 roku klasa Ic z opiekunami brała udział w patriotycznym happeningu o tematyce powstańczej na Rynku w Kórniku. Przemawiał pan burmistrz - Jerzy Lechnerowski, żołnierze zaprezentowali zgromadzonym umundurowanie i uzbrojenie z tamtego okresu, odbył się również przemarsz ulicami miasta. Przed Świętami uczniowie poszczególnych klas brali udział w konkursie na gazetkę o tematyce powstańczej oraz w konkursie plastycznym na logo Powstania. Czekamy na werdykt jury. Powstańcy Wielkopolscy przyszli się również pokłonić Bożej Dziecinie podczas szkolnych Jasełek. Z pewnością wielu z nas wywiesiło narodowe flagi i wzięło udział w patriotycznej uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich dnia 27 grudnia 2014. Jest również wiele zapowiedzianych już imprez okolicznościowych, konkursów itp., o których na pewno napiszemy.

I tak powstańcza jesień w naszym Gimnazjum niepostrzeżenie     zmieniła się w zimę. Serce rośnie, że tyle się u nas dzieje, że jest wielu uczniów zainteresowanych polską historią i że nauczyciele mają wciążnowe pomysły na ciekawą i skuteczną pracę z młodzieżą.

materiały zebrała: Katarzyna Sibilska