WARSZTATY W BIBLIOTECE

 

Dzięki pomysłowi p. K.Sibilskiej 28 stycznia 2015 roku klasa Ic pod opieką p.M.Wytrzyszczak i K.Fludry udała się do Biblioteki Publicznej w Kórniku. Mieli możliwość uczestniczenia w wykładzie z prezentacją odsłaniającą tajniki pracy i nauki archeologa. Już sam tytuł zachęcał do udziału: „Archeologia od kuchni – jednak nie tylko pędzelek i rękawiczki”, do tego bardzo sympatyczna i kompetentna pani Kasia, która prowadziła zajęcia – jak się okazało nie tylko pracownik biblioteki, ale także właśnie archeolog.

Na początku uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się „czym jest artefakt i obiekt archeologiczny, jak wyznaczane jest stanowisko archeologiczne i jak wytyczane są wykopy, jakie są rodzaje obiektów i na czym polega ich eksploracja, jak dokumentuje się artefakty poprzez rysunek, fotografię i jaka jest ich droga od momentu znalezienia w obiekcie do publikacji w literaturze”.

W drugiej części zajęć młodzież mogła dotknąć przygotowane artefakty, dowiedzieć się jak wyglądają  otoczaki, półprodukty krzemienne, które powstały przy obrabianiu narzędzi. Uczniowie  zobaczyli polepkę, ceramikę toczoną na kole i ręcznie, z której tworzone były naczynia zasobowe i naczynia kuchenne oraz wiele innych ciekawych przedmiotów.

            Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak ciekawych zajęciach zorganizowanych przez Bibliotekę w Kórniku.

M.W.