Wycieczka edukacyjna

do kopalni soli w Kłodawie

i uzdrowiska  Uniejów

 

W dniu 13 listopada 2015r. w ramach edukacji przyrodniczo- ekologicznej odbyła się wycieczka dla uczniów o zainteresowaniach przyrodniczych.

O godz. 7.30  wyruszyliśmy z Kórnika w trasę do kopalni soli w Kłodawie. Administracyjnie kopalnia soli w Kłodawie położona jest w województwie Wielkopolskim, w połowie drogi pomiędzy Poznaniem i Warszawą.  Kopalnia Soli "Kłodawa" to największy producent soli w Polsce. Jest  to kopalnia głębinowa, aktualnie eksploatowane poziomy wydobywcze to 600 i 750 metrów  pod powierzchnią ziemi. Producent naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg i in.

PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI. 

Program zwiedzania obejmował:

- prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli,

-  zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia),

- przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych.

- obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych.

- możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.

 

Po zwiedzeniu kopalni udaliśmy się do uzdrowiska Uniejów. Od roku 2012 miasto posiada status miejscowości uzdrowiskowej. Podstawą do nadania statusu uzdrowiska były właściwości miejscowych ciepłych wód leczniczych, zawierających m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość jest taka jak w Bałtyku.

Instytut Zdrowia Człowieka – Uzdrowisko Uniejów Park współpracuje z Instytutem Żywności  i Żywienia w ramach polsko-szwajcarskiego projektu:  "Wdrażanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością w systemie ochrony zdrowia w Polsce"

W Uniejowie zwiedzaliśmy  zamek arcybiskupów gnieźnieńskich, m.in. salę z narzędziami do tortur stosowanych w średniowieczu, komnaty, podziemia. Wspinaliśmy się na wysoką zamkową wieżę, skąd  podziwialiśmy panoramę Uniejowa. Zamek swą sławę zawdzięcza długim dziejom, ciekawej bryle i malowniczemu powiązaniu z krajobrazem: rzeką i jej łąkami oraz parkiem, tworzącym  wartościowy kompleks historyczno-przyrodniczy.

 

 

Dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki za super atmosferę.

J. Wagner