Radosny patriotyzm

 

W Dniu Niepodległości 11 listopada 2016 r. Grupa Rekonstrukcyjna „Projekt ZAMEK” z Gimnazjum im. Władysława hr. Zamoyskiego w Kórniku uczestniczyła w hucznych obchodach Urodzin Ulicy Świętego Marcina w Poznaniu.

Barwny korowód podążający w kierunku Zamku witały tłumy poznaniaków. Nasza Grupa  Rekonstrukcyjna w składzie: Katarzyna Kornaś, Natalia Wasik, Martyna Jakubowska, Zofia Staśkiewicz, Anita Smoczyńska, Julia Majchrzak, Wiktoria Baranowska, Julia Zielazek, Oliwia Kordylasińska, Zuzanna Rutkowska, Julia Krok, Wiktor Antoniak też dumnie maszerowała w Korowodzie z zaprzyjaźnionymi Rzymianami ze Stowarzyszenia Bellator Societas. Legioniści otaczali jadącego na białym koniu Św. Marcina, który jak głosi legenda był żołnierzem rzymskim i pewnego razu, widząc biedaka, odciął i podarował mu swój cenny płaszcz. Świetemu Marcinowi w czasie Parady w Poznaniu towarzyszy również konno jadąca postać kobieca symbolizująca Polskę.

Nasze dziewczęta w strojach z epoki – długich czarnych spódnicach oraz białych fartuchach i czepkach, pod nadzorem dwóch nauczycielek dumnie niosły emblemat Szkoły Domowej Pracy Kobiet prowadzonej od 1882 roku przez Jadwigę Zamoyską, która również zaszczyciła pochód wraz z synem Władysławem Zamoyski. Rolę Generałowej odegrała Anna Paprocka, koordynator grupy. Kostiumy po raz kolejny przygotowała Anna Maria Wieczerska. Należy tu nadmienić, że w rolę młodego Cezariona niosącego proporzec nad Cezarem wcielił się członek Grupy Rekonstrukcyjnej „Projekt ZAMEK”  uczeń naszego Gimnazjum, Marcel Łagoda.

Uczniowie i ich rodzice towarzyszący w paradzie bawili się znakomicie, toteż następna parada z pewnością nie odbędzie się bez ich udziału. Z całą pewnością udział w takim wydarzeniu był dla Naszych gimnazjalistów mądrą i radosną formą manifestowania patriotyzmu w Dniu Niepodległości Polski.  

A. P.