Sukcesy naukowe uczniów Gimnazjum

im. Władysława hr. Zamoyskiego w Kórniku

w roku szkolnym 2014/2015.

Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi”.

Platon

 

Nic tak nie cieszy nauczycieli jak sukcesy ich podopiecznych. Uczniowie naszej szkoły wykazują się ogromnym poziomem wiedzy i umiejętności zarówno w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych, jak i konkursach organizowanych przez inne placówki oświatowe, zdobywając liczne nagrody, wyróżnienia i tytuły finalistów oraz laureatów.

Konkursy polonistyczne.

Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego to najważniejszy dla szkół konkurs organizowany przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.  Zdobycie tytułu laureata zwalnia ucznia z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, jednocześnie ta część egzaminu jest zaliczana uczniowi na maksymalna liczbę punktów. Poza tym dla laureata drzwi wybranej, wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej stoją otworem. W roku szkolnym 2014/2015 zaszczytny tytuł laureata w dziedzinie języka polskiego zdobyła Danuta Sibilska, uczennica klasy III e, która już od pierwszej klasy przygotowywała się do tego sukcesu, zdobywając w klasie II tytuł finalisty.

Wysokie miejsca zdobyły uczennice naszego gimnazjum w konkursach ortograficznych. Danuta Sibilska wywalczyła główna nagrodę (wieczne pióro), czyli pierwsze miejsce w „Wielkim Dyktandzie o Pióro Jadwigi Zamoyskiej” organizowanym przez Zespół Szkół w Kórniku. Daria Rozmiarek, kl. III b, która zajęła III miejsce w tym konkursie, zabłysnęła talentem ortograficznym w powiatowym konkursie ortograficznym organizowanym przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp. (gimnazja i szkoły średnie). Napisała najlepiej bardzo trudny tekst ortograficzny, zachwycając nauczycieli umiejętnościami polonistycznymi.

Uczniowie naszego Gimnazjum brali też udział w konkursie „Złota Żaba”  w Dziedzinie Literatury i Języka Polskiego organizowanym przez Fundację Edukacji Społecznej „EKOS”. Nasza uczennica, Maria Duszczak, kl. III e zdobyła wyróżnienie i cenną nagrodę. Tegoroczna edycja konkursu była współfinansowana ze środków Województwa Wielkopolskiego, powiatów: poznańskiego i wolsztyńskiego, miast i gmin: Kórnik, Luboń, Swarzędz, Szamotuły oraz Września.

Grupa teatralna wzięła udział w XV Przeglądzie Małych Form Teatralnych  w Robakowie. Nasz uczeń, Nikodem Wojciechowski, kl. III d zdobył nagrodę dla najlepszego aktora. Nikodem wraz z Magdaleną Zimniak, kl. III e pięknie się zaprezentowali w konkursie gwary wielkopolskiej „Jezdem poznańsko pyra” organizowanym przez Gimnazjum w Tulcach. Poza tym uczniowie o zainteresowaniach teatralnych mieli okazję sprawdzić się  w licznych konkursach recytatorskich.

Zwieńczeniem zmagań konkursowych z języka polskiego była wielka wygrana naszej drużyny polonistycznej w składzie Maria Duszczak, Danuta Sibilska, Magdalena Zimniak, Kajetan Tomczak, kl. III e w „Wielkim Konkursie Języka Polskiego” w Środzie Wlkp. (gimnazja i szkoły średnie). Nasza ekipa zdobyła pierwsze miejsce i pokonała LO im. Powstańców Wlkp. w Środzie Wlkp. oraz Gimnazjum w Kleszczewie. Konkurs sprawdzał umiejętności przekładania tekstu gwarowego na język ogólnopolski, analizy i interpretacji utworów poetyckich, redagowania opowiadań, recytacji utworów literatury staropolskiej, wcielenia się w rolę rzecznika prasowego (rewelacyjne role Kajetana Tomczaka i Magdaleny Zimniak) i zaprezentowania na żywo dobrego wywiadu. Tym ostatnim zadaniem wzbudziliśmy uznanie u samego genialnego pomysłodawcy konkursu, pana A. Bartoszewicza.

Gimnazjum im. Władysława hr. Zamoyskiego pomaga swoim uczniom rozwijać talenty i realizować się w różnych dziedzinach. Życzymy naszym podopiecznym dalszych sukcesów, a na najbliższy czas  - pogodnych wakacji.

Anna Paprocka

Najlepsi humaniści: Danuta Sibilska, Maria Duszczak, Magdalena Zimniak i Kajetan Tomczak.

Jeszcze o nich usłyszymy!

Szczęśliwa Daria Rozmiarek - Mistrz Ortografii.